Tulevikuvalgustus Valgusmaaniast

Meie kliimavöötmes on palju pimedat aega, mil tuleb luua õdusam olemine tehisvalgusega. Et tulemus saaks nauditav, on hea teada erineva valguse mõju ruumi üldilmele.

Meie kliimavöötmes on palju pimedat aega, mil tuleb luua õdusam olemine tehisvalgusega. Et tulemus saaks nauditav, on hea teada erineva valguse mõju ruumi üldilmele. OÜ Nitt, mis on tuntud kaubamärgi Valgusmaania järgi, on tarninud valgusteid ja teinud valguslahendusi väga erinevatele ruumidele. Suurimad projektid on näiteks Inglise Kolledži Spordihoone, Metro Plaza fassaadi- ja üldvalgustus, Arensburgi SPA Saaremaal, Aqua SPA Rakveres, Narva-Jõesuu SPA ,kohvikud Viru Keskuses, valguslahendused Selveri Kaubanduskeskustele ning paljud eramud, bürood ja kauplused.

OÜ Nitt müüb väga erinevate tootjate valgusteid kogu Euroopast ning samas pakub valgustuse terviklahendusi, valgusarvutusi ja valgustusalaseid konsultatsioone. Samuti eraldi teenusena sõltumatu valgusprojekti koostamist, kus valgustite tootjad ei ole piiratud OÜ Nitt poolt müüdavatega. Uudse teenusena saab valguslahendust teostada koos 3D visualiseeringuga. See annab ettekujutluse, milline saab olema ruum peale valgustite paigaldamist.

Tänapäeval on üha enam hakatud tähelepanu pöörama keskkonna ja raha säästmisele. Just seda aitavadki uudsel tehnoloogial põhinevad LED-valgustid teha.

Firma XAL valgusteid, mis on üheks OÜ Nitt poolt müüdavaks kaubamärgiks, on kasutatud ka Tallinnas, Viru-Väljak 2 asuvas Metro Plazas (vt. pildid), mis valiti Põhjala valguspärliks 2009. Ärihoone Metro Plaza fassaadivalgustus on välja ehitatud XALi LED valgustite baasil. LED valgusteid võib õigustatult nimetada tuleviku valgusallikateks, mis avardavad tohutult valgustuslahenduste loomise võimalusi nii sise- kui välitingimustes. LED kui valgusallikas hiilgab pika eluea ja ekstreemse säästlikkuse kõrval ka pinna ühtlase valgustamisega ja väga vähese soojenemisega.

LED valgustuse saabumine pööras uue lehekülje nende tootmise ajaloos. Valgusti ning valgusallikas sulasid ühtseks kompleksseks süsteemiks. LED valgusallikat saab hinnata kolme kriteeriumi alusel: vastupidavus, valguskvaliteet ning valguse intensiivsus.

On lõputuid legende LEDide eluea kohta, reaalsus räägib vaid üht – eluiga sõltub kvaliteedist. Kui LED on sobitatud õige vooluringiga alusele ning teda ümbritsev kest pakub piisavalt jahutust võib see vastu pidada kuni 50 000 tundi või kauemgi.

XAL toodab aluseid, kus valgusallikad oleksid üksteisest piisaval kaugusel. Samuti on loodud optimaalse jahutusega valgustid, et eluiga maksimeerida. See muidugi tõstab toote hinda, kuid lõppkokkuvõttes on eluea pealt võidetud aja ning kulude suhe ikkagi XALi toodangu poolt. LED lampide vahetus ning LED valgustite vahetus on võrdlemisi kulukas, eriti välivalgustite puhul.

Sest valguse värvus on tänapäeva tootmiskvaliteedi juures väga ebapüsiv. Ideaalne LED 3000K valgusvärvusega ei ole pea iial täpselt 3000K, see kõigub 2750K ja 3250K vahel. Suurepärased tootjad nagu CREE, suudavad pakkuda paremat valikut, stabiilsema valgusvärvusega. XAL valib kõik neile saadetud LEDid käsitsi ning seega on valgustite valgusvärvuse kõikumine viidud miinimumini (+/– 37K premium toodete juures). Seega garanteerivad vaid parimad tootjad stabiilse valgusvärvuse.

Oluline näitaja on valgusväljund, mille kõikumine on samuti minimaalne just kvaliteetsemate ning kallimate toodete juures. Sama kehtib ka värviedastusele, mis on parem kallimate toodete puhul, kuna odavamad, vähemkvaliteetsed LEDid ei peegelda kõiki spektri värve.

Kuna LED lampide kõik parameetrid üha täiustuvad muutuvad need aina põnevamaks ka kodukasutajaile.

Kvaliteetne LED lamp pakub rohkelt fantaasiaküllaseid lahendusi kõikjale: restoranisisustusest koduköögini, ööklubist kaubanduskeskuseni ning tapeedipoest sillaehituseni.