Valgustid näitavad ennast ja tõstavad esile teisi detaile

Maailmas valitsevad juba ammu trendid, mis peavad valgustit sama oluliseks kujunduselemendiks kui mööblit, mis rõhutab ruumi stiili, annab sellele eripära ja lisaks toob veel esile teisi olulisi detaile.

Valgustit kui sisekujunduselementi tähtsustatakse ja nendegi puhul on ühel hooajal moes ühesuguse viimistlusega ja väljanägemisega valgustid, järgmisel hooajal juba teistsugused. Valgustite välimust ja disaini suunavad põhiliselt Itaalia ja Hispaania, tehnoloogilisi arenguid seevastu USA ja ka Saksamaa.

Samuti ei tohiks valgusti valikul unustada tehilisi omadusi. Enne võiks kindlasti veenduda, et valgusti ei pimestaks, et teda oleks võimalik läbi dimmeri hämardada ja et valgusallikast tingitud valguse värv nii meeleolu kui ka ülejäänud valgusega kokku sobiks. Juhul kui üldvalgus on lahendatud nii, et selle üheks osaks on keskne aktsentvalgusti, tuleks jälgida valgusti lambi võimsust ja ka kupli materjali. Hele kuppel hajutab valgust paremini, tumedad kuplid aga neelavad valgust.

Enne kui hakata mõtlema valgustile kui disainidetailile, peaks valguse üldine kontsept kindlasti paigas olema. Lahendatud peaks olema nii üld-, kaudne-, suunatud kui ka töökohavalgus, alles peale seda kui valgus on õieti kujundatud ja valitud valgusti õiged tehnilised näitajad, võiks hakata valima valgustit tema välimuse järgi.

Ruumi valgustust saab lahendada ka nii, et kujunduselemendiks ei ole valgusti, vaid ainult valgus. Me ei märka ühtegi valgustit, kuid ruum on nii välja valgustatud, et mulje jääb suurepärane. Sellist lahendust kasutatakse ka siis, kui ruumile annavad põhiaktsendi näiteks võimsad maalid või skulptuurid või hoopis vanad laemaalingud, peakiviseinad, kangad või mõni muu isikupärane detail.

Tänapäeval on huvitavate valgustite valik nii suur, et ka valgusti ise võib olla väga efektne kujunduselement. Pigrm tuleks arvesse võtta, et valgustite hulk ruumis on suurenenud ja tuleb olla ettevaatlik, et kodu ei muutuks maitsetuks erinevate valgustite eksponeerimiseks. Valgustite suurem hulk eeldab vaid mõne üksiku valgusti eksponeerimist ja ülejäänud valgustid on vaid valgustamiseks.

Aksent-valgusti valikul tuleb lähtuda sellest, mida ruumile veel vaja lisada oleks. Kas tahetakse valgustiga rõhutada olemasolevat stiili, lisada midagi uut (näiteks glamuuri) või värvi. Samuti on selliste n.ö. meeleoluvalgustite funktsiooniks luuagi just soovitud meeleolu ja elavdada steriilselt puhast sisekujundust.

Eestis on paljude uute korterelamute ja ka eramute laed kahjuks väga madalad ja sellest tingituna saavad pilgupüüdjateks olla kas põranda-, lauavalgustid, rippvalgusti söögilaua kohal või siis trepihalli lühtrid.

Vagustidisain lähtub siiski mööblidisainist ja üldistest kujundustrendidest. Juba mõnda aega on sisekujunduses valitsenud lakooniline modernism. Mööbel on enamasti kandiline ja lakooniline ning sama joont on ajanud ka valgustid. Valgustidisainis on samuti valitsenud puhas ja selge joon. Materjalidena on enim kasutatud metalli ja klaasi. Põhijoon on olnud püüdlus maksimaalse minimalismi poole.

Kogu see puhtus ja lakoonilisus võib aga jätta väga igava mulje, mida püütakse lõbustada ja isikupärastada kujunduselementidega, nagu tekstiilid, skulptuurid. Nüüdseks hakkavad ka valgustid oma kohta kujunduselementide seas sisse võtma.

Väga tervitatav on ka klassikalise küllusliku interjööri taastulek. Eks ole seegi ju seotud üldise elatustasme paranemisega.

Viimase aja kodukujunduse disaini trend on liikuda isikupära poole. Ka väikeses ruumis on võimalik mitmetasandilise valgustusega luua väga huvitavaid lahendusi. Kujundamine valguse ja valgustitega peaks olema tasakaalus ja moodustama kogu ülejäänud sisustusega isikupärase terviku.

Üldisemad valgustite trendid on:

 
Valgusmaania Salong

Nitt OÜ

Äripäev

Oma Tuba