Koduvalgustuse A&O

Sellest, et valgus loob meeleolu ja lisab ruumile avarust, on ajakirjanduses palju räägitud. Peale selle on valgustus ka interjööri kujunduselement, mille ülesandeks on rõhutada ruumi stiili ja tõsta esile soovitud detaile. Ja vast kõige olulisem on see, et õigest valgusest sõltub meie enesetunne.

Sellegipoolest puutume tihti kokku probleemiga, et valgustuse eelarve on kõige muuga võrreldes proportsioonist väljas. Tänapäeval on inimesed aru saanud, et hea ja stiilse mööblieseme eest tuleb ka vastavat hinda maksta, ent valgustite eest palju raha välja käia peetakse üsna mõttetuks. Ometi on just valgustus see kujunduselement, mida tavaliselt enam välja ei vahetata ega ümber ei tehta. Samuti on enamasti näiteks diivani ja diivanilaua asukoht toas väga hästi läbi mõeldud, kuid hiljem selgub, et lampi laua kohale panna ei saa, kuna kaabel on vales kohas ja lage lõhkuma ei taha enam hakata.

Selleks, et taolisi tülikaid probleeme vältida, on oluline sisekujundusprojekt valmis saada enne elektriprojekti, sest ainult nii on võimalik kõiki valgustust puudutavaid ideid ellu viia.


Paindlik elektriprojekt

Kindlasti tuleks elektriprojekt luua paindlikult, planeerides näiteks pistikupesi alati rohkem, et oleks võimalik põrandavalgusteid kasutada ka sel juhul, kui soovite ruumis mööblit ümber paigutada. Valgustuselementide "paindlikkus" tähendab valguspunktide rohkust ning seega võimalust neid soovikohaselt kombineerida ja reguleerida.

Mida siis elektriprojekti tehes arvestada?

Tihti on probleemiks liiga hämarad või ülevalgustatud ruumid. Et seda vältida, võiks ka eramute ja korterite puhul lasta teha valgusarvutused, mis nõrgad kohad kohe ära näitavad. Valgusarvutusi aitavad teha valgustusfirmade spetsialistid.

Projekteerida tuleks kindlasti valguse sujuva reguleerimise võimalus, et valgustit saaks hämardada ja sellega ruumi erinevat meeleolu tuua. Hõõg- ja halogeenlampide hämardamine on lihtne lüliti asemele paigaldatava reostaadi abil. Ka luminofoorlampide hämardamine on moodsa tehnikaga võimalik, kuid installatsioonid on keerulisemad ja hämardusaparatuuri järelinstallatsioon ei ole tavaliselt võimalik. Kõige paremini õnnestubki luminofoorlampide hämardamine siis, kui sellega arvestatakse juba elektriprojektis.


Valgusallika valik

Valgustite valikul tuleks lisaks lampide välisilmele vaadata ka nende tehnilisi omadusi. Erakliendi kodule projekteeritakse tihti trendikad valgustid, mis ei arvesta mugavuse ja ruumide eripäraga.

Valgusallika valikul ei arvestata sageli nende valgusviljakust ja tööiga. Samas ei ole soovitav kõiki valgusallikaid vahetada luminofoor- ja säästulampideks, sest siis kaob kodus ära hubasus, mida aitab luua õdus, sooja kollaka tooniga (näiteks hõõglambi) valgus.

Hõõglambi puuduseks on aga tema lühike tööiga, tulikuum pind, ebaökonoomsus (valguseks muutub ainult 10% energiast, ülejäänud muutub soojuseks) ja ka see, et ilma varjuta hõõglamp pimestab. Pimestamise vältimist tuleb eelkõige jälgida lastetubades, kus ilma katteta otse silma paistev hõõglamp võib lapse silmi rikkuda.

Halogeenlambid loovad sõltuvalt materjalidest oma suurepärase värviedastusega "piduliku" mulje, kuid nende kasutamisel on kaks probleemi. Esiteks kiirgavad nad soojust (kodus peaks kindlasti vältima halogeenlambiga põrandasse süvistatud valgusteid, kuna halogeenlamp kuumeneb 300-600 kraadini) ning nende paigaldamisel tuleb arvestada, et lagedes oleks vähemalt 15 cm õhuvahet ja läheduses poleks süttivaid materjale. Teine probleem tekib madalpinge-halogeenide kasutamisel koos dimmerdamisega, sest enamasti kaasneb sellega transformaatorist lähtuv taustmüra.

Kui soovite valget valgust, tuleks kasutada luminofoorlampe. Luminofoorlambid on ligi viis korda valgusviljakamad kui hõõglambid, kuus kuni kümme korda pikema tööajaga ega pimesta. Kuid nende valgus võib mõjuda kõledalt, sellepärast tuleks luminofoorlampe kasutada vaid üldvalguseks.
Kombineeritud valgus

Elektriprojektis on alati määratud ka valgustuse lülitusskeemid. Tihti on need korralikult läbi mõtlemata ja vajaks mitmesse gruppi jaotamist (üldvalgus, kohtvalgus jne). Seega tuleks ka lülitussüsteemid kindlasti üle vaadata ja otsustada, kas tahate lülitada korraga kõik ruumis olevad valgustid, kõik eraldi või kasutada hoopis liikumisandureid, mis on eriti mugavad näiteks tualettruumis.

Kindlasti on soovitav kasutada ruumis rohkem kui ühte valgustit. Koduses miljöös on kõige igavamaks lahenduseks ühest punktist tulev ühtlaselt ruumi täitev valgus. Mida rohkem on ruumis valguspunkte, seda lihtsam on reguleerida valgust vastavalt soovidele ja vajadustele. Miks mitte kombineerida seinavalgusteid, laevalgusteid, põranda- ja lauavalgusteid ning ka põrandasse või seina süvistatavaid valgusteid. Neid erinevat tüüpi valgusteid saab veel omakorda kombineerida vastavalt sellele, kas nad annavad üld-, kaudset või suunatavat valgust.

Kõik need kombinatsioonid peaksid olema kooskõlas ruumi kasutusotstarbega. See, milliseid variante kasutada, sõltub muidugi konkreetselt iga perekonna harjumustest. Üldvalgus on ühtlane ja hajutatud, kaudvalgus on suunatud lakke ja peegeldub sealt tagasi. Suundvalgusega saab aga rõhutada erinevaid nüansse ja tõsta esile detaile.

Lihtne põhitõde on see, et üles suunatud valgus teeb ruumi visuaalselt kõrgemaks ja valguslagi muudab ruumi avaramaks.


Valgus - hea enesetunde allikas

Viimasel ajal on hakatud kasutama ka värvilist valgust, mis võimaldab tekitada erinevaid meeleolusid. Näiteks põrandavalgusti, mis ettesuunas annab valget valgust, tahapoole aga LED- (ülisäästlikud valgusdioodid) ja RGB-süsteemil põhinevalt täpselt sellist värvitooni, nagu teile parasjagu meeldib. Kui sein on punaseks värvimata jäänud põhjusel, et see võib pikapeale häirivaks muutuda, siis annab seda valgusega punaseks toonida nii tihti ja nii pikaks perioodiks, kui soovite.

Peaks mõtlema ka sellele, et lisaks meeleolu loomisele on valgusel ka oluline osa hea enesetunde andmisel. Valgus mõjutab tervist rohkem kui oskame aimata. Näiteks õhtul liiga eredas valguses viibimine tekitab unehäireid. Tihti on inimesed pärast pikka tööpäeva väsinud ja unised, paljud kurdavad ka valutavate silmade üle, aimamata, et seegi on eelkõige just valest valgustusest põhjustatud probleem. Tööruumides on sageli kas liiga palju või vähe valgust või siis hoopis liiga suured valguskontrastid (töölaual liiga hele, ruumi muudes osades liiga hämar valgus). Kui töökeskkonna valguse sõbralikumaks muutmine on üsna keeruline, siis hubase ja tervisele soodsa koduvalguse paigaldamine on igaühe enda teha.


Valgusmaania Salong
Nitt OÜ

Oma Maja 27.04.2006